Okulary przeciwsłoneczne i sportowe

Dużo mówi się o ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym, jednakże wciąż niewystarczająca jest wiedza na temat zagrożeń, jakie niesie promieniowanie ultrafioletowe dla oka, powodując uszkodzenia i choroby w wielu strukturach oka od rogówki do siatkówki.

W zdrowym oku, gdzie tkanki funkcjonują prawidłowo, rogówka blokuje większość promieniowania UVB, zaś soczewka - większość promieniowania UVA. Wieloletnia ekspozycja narządu wzroku na światło słoneczne powoduje, że skumulowana dawka UV wywołuje mutacje w komórkach macierzystych oka i prowadzi do powstawania wielu groźnych chorób takich jak: zaćma, tłuszczyk, skrzydlik, czerniak. Nadmierne narażanie oczu na promieniowanie słoneczne często prowadzi również do uszkodzenia rogówki (tzw. ślepota śnieżna) i do ostrego zapalenia spojówek.

Aby uniknąć poważnych komplikacji zdrowotnych należy nosić okulary przeciwsłoneczne z soczewkami blokującymi promieniowanie UV.
Okulary powinny być dopasowane, zabudowane i dość obszerne, aby chroniły także powieki i spojówki. Błędem jest myślenie, że okulary słoneczne nosi się tylko latem.
Najnowsze badania wykazały, że oko jest najbardziej narażone na działanie szkodliwego promieniowania wtedy, gdy słońce znajduje się na niebie pod kątem 40 stopni, dlatego powinno się korzystać z odpowiedniej ochrony w pogodne i słoneczne dni przez cały rok.

Dzieci należą do grupy największego ryzyka. Dotyczy to zwłaszcza dzieci do 10 roku życia, gdy narząd wzroku, dopiero się wykształca. Dlatego dzieci należy chronić szczególnie i obowiązkowo wyposażyć je w czapki z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne ze sprawdzonym filtrem.

Nie kupuj okularów na kratach.
Ich działanie jest szkodliwe dla oczu, ponieważ źrenice, które w warunkach nasłonecznienia samoistnie się zawężają chroniąc oczy przed przenikaniem szkodliwego promieniowania do oka, w momencie przysłonięcia ciemnymi soczewkami bez filtra zamiast zawężać, rozszerzają się dopuszczając jeszcze więcej szkodliwych promieni do wewnętrznych struktur oka.
Idealna ochrona przed UV powinna przepuszczać tylko światło widzialne, a blokować ultrafioletowe, a także odbite.

Posiadamy bardzo bogaty asortyment okularów przeciwsłonecznych. Polecamy szczególnie okulary przeciwsłoneczne firmy “SOLANO” (dostępne w ponad 100 modelach, również dla dzieci) gdyż posiadają soczewki polaryzacyjne, które oprócz 100% ochrony przed promieniowaniem UV, eliminują oślepiające odbicia światła od powierzchni gładkich i płaskich.
Powłoka polaryzacyjna oprócz polepszenia widzenia kolorów, zdecydowanie podnosi kontrast i komfort widzenia.

Szkła z polaryzacją szczególnie zalecane są dla kierowców, dla osób uprawiających sporty wodne (żeglarstwo, kajakarstwo). Warto nosić je na plaży, gdzie światło odbija się zarówno od wody jak i od piasku.

Zimą szkła polaryzacyjne wygaszają oślepiające odbicia światła od śniegu i lodu.
Ponadto okulary takie zalecane są osobom po operacjach oczu lub z nadwrażliwością na światło

W ofercie posiadamy również markowe okulary. Na uwagę zasługuje kolekcja okularów przeciwsłonecznych firmy Ray - Ban. Posiadamy modele klasyczne nierozerwalnie swoją stylistyką związane z marką Ray-Ban (WAYFARER, CLUBMASTER, AVIATOR) a także bardziej na czasie, nawiązujące designem do obowiązującej mody.
Sprowadzamy również na indywidualne zamówienie klienta, wybrane modele z katalogu.

Polecamy również damską kolekcję okularów przeciwsłonecznych firmy VOGUE a także profesjonalne okulary sportowe Rudy Project i OAKLEY. Te ostatnie posiadają soczewki odpowiednie do specyficznych wymogów różnych dziedzin sportu. Wiele modeli posiada w zestawie 2 a nawet 3 pary soczewek wymiennych.

Okulary przeciwsłoneczne i sportowe a korekcja
Klienci często pytają, czy nosząc okulary korekcyjne, mogą mieć duże, modne okulary przeciwsłoneczne lub sportowe. Oczywiście tak.
Firmy optyczne wyszły naprzeciw potrzebom jakie dyktuje wymagający rynek i stworzyły soczewki optyczne organiczne, a także polaryzacyjne z dużą krzywizną bazową, które z niewielkimi ograniczeniami nadają się do założenia do dużych, modnych opraw przeciwsłonecznych.
Soczewki organiczne mogą być barwione chemicznie na dowolne kolory i w różnym stopniu zaciemnienia od 10% do 90%.
W salonach posiadamy wzorniki barwień, klient sam decyduje i wybiera kolor soczewek, który z reguły dopasowuje się do koloru oprawy.
Nowością jest powłoka Flasch, lekko lustrzana, którą nakłada się na soczewki barwione - szczególnie zalecana dla rowerzystów i narciarzy.

Mamy również bogatą ofertę dla osób z wadą wzroku aktywnie uprawiających sport.
W zależności od rodzaju zainteresowań polecamy soczewki z odpowiedniego materiału (poliwęglan, trivex) odpornego na złamanie, w odpowiednim kolorze, celem wykorzystania jak największego kontrastu widzenia z powłokami uszlachetniającymi.
Proponujemy specjalistyczne soczewki dla osób uprawiających takie sporty jak: narciarstwo, snow-board, sporty wodne, wędkarstwo, rower, rolki, sporty strzeleckie, golf, tenis itp.
Można bez żadnych ustępstw połączyć w jednym okularowym modelu funkcje sportowe z korekcyjnymi.